Tükva "Karabağ Azerbaycan, Azerbaycan Türkiye’dir"

ÇORUM 25 Ekim 2020 21:48
Videoyu Aç Tükva "Karabağ Azerbaycan, Azerbaycan Türkiye’dir"
A
a

TÜGVA Çorum İl Temsilciliği, Azerbaycan’a sahada yaptığı basın açıklaması ile destek verdi. Eylemde 'Karabağ , Azerbaycan, Azerbaycan Türkiye’dir.' sloganı atıldı...


TÜGVA Çorum İl Temsilciliği, Azerbaycan’a sahada yaptığı basın açıklaması ile destek verdi. Saat Kulesi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında sık sık kardeş ülke Azerbaycan’a destek sloganları atıldı. Ermenistan’ın haksız ve hukuksuz Karabağ işgali ve sivillere yönelik saldırılarına sert tepki gösterildi. TÜGVA Çorum Temsilcisi Enes Kayabaşı’nın yanı sıra çok sayıda yönetici gencin katıldığı eylemde basın açıklamasını ise Çorum TÜGVA Başkan Yardımcısı Azerbaycan Türk'ü Ali Necefzade okudu...


Basın açıklaması ...

Bilindiği üzere dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın, Karabağ bölgesinin işgalinden bu yana bölgede Ermenistan devletinin yapmış olduğu soykırımlar, baskı ve zulümler uzun yıllardır süregelen bir insanlık dramına neden olmuştur. Üstelik daha önceki ve özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan saldırılar Yukarı Karabağ hattında değil, doğrudan iki devlet arasındaki sınırlarda ve ağır silahlarla yapılmıştır. 27 Eylül Pazar günü, sabah saatlerinde Ermenistan'ın başlattığı geniş çaplı saldırılar sonucunda aynı aileden 5 kişi şehit olmuş ve bu 5 kişiden 2 kişinin henüz ilkokul öğrencisi olmaları bizleri derinde yaralamıştır Aynı şekilde Ermenistan ordusu, sivillerin yaşadığı birçok köy ve kenti bombalayarak adeta bir sivil katliamına imza atmaktadır. Kardeş ülke Azerbaycan ise aksine sivillerin yaşadığı köyleri ve kentleri bütün gücü ve imkânlarıyla korumaktadır. Bu durum, olayın herhangi bir sınır ihlali ve çatışması değil, doğrudan Azerbaycan'a yönelik bilinçli bir taarruz olduğunu göstermektedir.

Hiç şüphesiz bu saldırı, Ermenistan, çapını aşan bir hadisedir. Amaç saldırgan ve zalimane bir yaklaşımla hem Yukarı Karabağ sorununun çözümüyle ilgili süreci tıkamak hem de bölgede yeni çatışma alanları ortaya çıkarmaktır. Ermenistan'ın alçakça saldırganlığı karşısında gerekli, yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum ve kuruluşlar, çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Minsk 3’lüsü denilen, ABD, Rusya ve Fransa yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemiş, Azerbaycan Türkü soydaşlarımızın, Müslüman kardeşlerimizin katledilmesine göz yummuş, dolaylı yoldan da çeşitli lojistik ve mühimmat desteklerinde bulunmuşlardır. Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinde işgal edilen topraklar kardeş ülkemiz Azerbaycan'ın topraklarıdır. Yaşanan bu zulüm sebebiyle 1 milyona yakın insan kendi topraklarından uzak yaşamaktadır. "Artık hesap vakti geldi" diyen Azerbaycan, kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır. Türkiye ve Azerbaycan olarak aramızda yıllardır süregelen kadim bir dostluk ve kardeşlik hukuku söz konusudur.

Türkiye ve Azerbaycan hükümetleri hem siyasi arenada hem de toplum nezdinde dostluk ve kardeşlikleri fiilen ortaya koymuş, her türlü şart altında, hiçbir dünyevi menfaate, dayanmaksızın dile getirmişlerdir. Biz, Türkiye Gençlik Vakfı olarak Ermenistan devletinin yaptığı kabul edilemez buluyoruz ve yıllardır süregelen bu acımasız zulümlerin karşısında duruyor ve kınıyoruz. Ve aynı şekilde Azerbaycan devletinin ve halkının yanında olduğumuzu bütün dünyaya bildiriyoruz. Biz kardeşiz ve kıyamete kadar birbirimize sahip çıkmak için varız. Bu kardeşlik bağımızla birlikte bugün de Azerbaycan'ın tam yanındayız. Her koşulda, her dönemde, her türlü zorlukta kalplerimiz ve milletimiz birdir. Her koşulda, her dönemde, her türlü zorluk ve zülüm karlığın altında kalplerimiz ve milletimiz birdir. 2 devlet olsak da Türkiye ve Azerbaycan tek bir millettir. 
Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam