Sağlık Bakanlığı ve Valiliğimiz tarafından paylaşılmayan verilere itibar edilmemelidir

ÇORUM 25 Temmuz 2020 19:50
Videoyu Aç Sağlık Bakanlığı ve Valiliğimiz tarafından paylaşılmayan verilere itibar edilmemelidir
A
a

Çorum Sağlık İl müdürü Ömer Sobacı son zamanlarda bazı basın yayın organlarında çıkan ilimizde vaka sayılarını konu edinen haberlerle ilgili olarak; öncelikle salgın hastalıklarla ilgili verilerin sadece rakamlardan ibaret olmadığını, verilerin Halk Sağlığı Uzmanlarınca değerlendirilip, analiz edilip yorumlanması gereken bilimsel ve teknik bir husus olduğunu hatırlatmak gerekir.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü'nde skandal: Personel sayısı gerekçe gösterilerek Ramazan'da öğle yemeği kaldırıldı
Çorum İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı Koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı. Sobacı açıklamasında; Koronavirüs Hastalığı ile ilgili salgının başladığı ilk günden itibaren ilimizde tüm süreç Bilim Kurulu ve ilgili Bakanlıkların direktifleri doğrultusunda Valiliğimizce hassasiyetle takip edilmektedir. Özellikle Haziran ayı başından itibaren iller arası seyahat yasağının kalkması ile birlikte bir çok Anadolu şehrinde olduğu gibi ilimizde de vaka sayılarında belirgin bir artış yaşanmıştır.

Vakaların büyük çoğunluğunun, ilk tespit edilen vakanın çevresinde yapılan temaslı taraması sonucu ortaya çıktığı, aile içi ve akrabalar arası yoğun bir bulaştırıcılığın söz konusu olduğu görülmektedir. Bu gerçeklerden hareketle, salgın riski ortadan kalkana kadar geleneksel alışkanlıklarımıza bir müddet ara vermek, ziyaretlerimizi uzaktan ve gerektiğinde teknolojik imkanlardan yararlanarak yapmak bizim için en sağlıklı yöntem olacaktır. Yeni tespit edilen vakalarda yaş ortalaması düşüş eğilimi göstermekte olup, buna bağlı olarak yoğun bakım hasta sayılarında da ciddi azalma olmuştur. Ancak bu hastalığın özellikle yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar için büyük bir risk olarak karşımızda durmakta olduğu gerçeği gözden ırak tutulmamalıdır.

Bu nedenle yaşlı ve kronik hastalığı olanlar kendilerini çok iyi izole etmeli, bizler toplumsal olarak öncelikle kendi sağlığımız konusunda, daha sonra da özellikle bahsettiğimiz bu riskli gruplara karşı duyarlılığımızı en üst düzeyde tutmalı ve bu sürece en iyi şekilde destek vermeliyiz.

Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında çıkan ilimizde vaka sayılarını konu edinen haberlerle ilgili olarak; öncelikle salgın hastalıklarla ilgili verilerin sadece rakamlardan ibaret olmadığını, verilerin Halk Sağlığı Uzmanlarınca değerlendirilip, analiz edilip yorumlanması gereken bilimsel ve teknik bir husus olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ve Valiliğimiz tarafından duyurulan veriler ve uyarılar haricinde resmi olmayan açıklamalara itibar edilmemelidir.

Daha önce belirttiğimiz gibi, maske kullanımı, sosyal mesafe kuralı ve temizliğe dikkat etmek salgının seyrini belirleyen en önemli tedbirlerdir. Toplumsal olarak bu tedbirlere riayet edildiği takdirde bizim için her yer güvenli olacak, tedbirsiz davranıldığı sürece de dünyada hiçbir bölge güvenli olamayacaktır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
6.genel sitenin solu