Mavinin Çocukları Engelsiz Ögreniyor

ÇORUM 18 Nisan 2021 14:14
Videoyu Aç  Mavinin Çocukları Engelsiz Ögreniyor
A
a

Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği olarak İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce onaylanan ve otizmli çocukların sosyal hayata adaptasyonunu, el-kas koordinasyonu, gelişimi ve ebeveynlerin rehabilitasyonunu amaçlayan Mavinin Çocukları Engelsiz Öğreniyor...



Proje kapsamında 5 aydır devam eden hipoterapi kursunun kapanışı Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Mustafa BAYRAK’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Biyomekanik ve Psikojenik olmak üzere iki faktör aracılığı ile insana etki etmekte olan Hipoterapi kursu ile at üzerindeyken titreşimsel sinyal biniciye aktarılmakta ve tüm kas gruplarını çalıştırıp, ince motor becerilerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Kursa katılan otizmli çocukların da kaslarının çalıştırılması, ince motor becerilerinin uyarılmasının sağlanması, dokunma, hissetme gibi duyularının gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Eğitimin ilk başladığı günlerde korku, tedirginlik yaşayan otizmli çocuklarda eğitim ilerledikçe bu durumlar giderilmiş ve eğitim zamanını sabırsızlıkla beklemeye başlamışlardır.

Ebeveynlerinden de alınan geri dönütlerle; çocuklarda olumlu etki bırakan proje faaliyetlerinden biri olan hipoterapi kursu sayesinde konuşmayan otizmli bir çocuğun konuşmaya hatta resim yapmaya başladığı gözlemlenmiştir. Dernek Başkanı Emine ÇELEN; çocukların hayal gücünü de geliştiren hipoterapi kursunda katkısı ve emeği olan herkese; başta Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Mustafa BAYRAK’a, projeyi yazan ve koordinatörlüğünü yapan Sosyolog Sena Ş. GÖKDOĞAN’a ve Atahan Atlı Sporlar Komleksi yönetici ve çalışanlarına teşekkür ettiğini bildirdi. Pandemi koşullarına göre proje kapsamında diğer proje faaliyetlerinin de devam edeceğini söyleyen E. ÇELEN ‘’otizm bir hastalık değil farkındalıktır, eğitildiği sürece çocuklarımız toplumda kendi hayatını idame ettirebilecektir, otizm derneği olarak tek amacımız bu’’ diye ifade etti.
Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
cedaş 23 nisan