Lütfi Akça Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü'ne davet edildi

ÇORUM 21 Mart 2023 08:07
Videoyu Aç Lütfi Akça  Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü'ne davet edildi
A
a

AK Parti 28. Dönem Çorum Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Lütfi Akça, 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında, “UN 2023 Water Conference” bünyesinde düzenlenen uluslararası bir etkinliğine davet edildi.Prf.Dr. Lütfi Akça, Suya Göre Tarım ve Modeli bizim önceliğimiz olmalıdır.Küresel ısınmanın gözle görülür etkilerinden biri suyun azalması...28. Dönem Ak Parti Çorum Milletvekili A.Adayı Prf. Dr.Lütfi Akça,22 Mart Dünya Su Günü Etkinlikleri Kapsamında, “UN 2023 Water Conference” Bünyesinde bir Etkinliğine Katılım Sağlayacaktı. Ancak 14 Mayıs 2023  tarihinde yapılacak seçimler nedeniyle davet edildiğini ama katılamayacağını ifade etti...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış olan hemşehrimiz Prof. Dr. Lütfi AKCADünya Su Gününde önemli açıklamalarda bulundu. Her yıl artan su krizine farkındalık oluşturabilmek adına Tatlı suyun önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini savunmak için her yıl 22 Mart, “Dünya Su Günü” olarak kutlanmaktadır. Bugün, suyla ilgili konular hakkında daha fazla bilgi edinmek, diğer insanları bilgilendirmek ve su sorunları üzerine farkındalık yaratması bakımından önemli bir fırsattır. Su, her şeyden önce yaşamın temel yapı taşıdır. Diğer taraftan su, istihdam yaratmak, ekonomik, sosyal ve insani kalkınmayı desteklemek için hayati bir öneme sahiptir dedi.

Ancak Prof. Dr. Akça, 14 Mayıs 2023  tarihinde yapılacak seçimler nedeniyle söz konusu etkinliğe katılamayacak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış olan hemşehrimiz Prof. Dr. Lütfi Akça, Dünya Su Günü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akça, “Dünya genelinde her yıl artan su krizine farkındalık oluşturabilmek adına tatlı suyun önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini sağlamak için her yıl 22 Mart, “Dünya Su Günü” olarak kutlanmaktadır. 


Bugün, suyla ilgili konular hakkında daha fazla bilgi edinmek, diğer insanları bilgilendirmek ve su sorunları üzerine farkındalık yaratması bakımından önemli bir fırsattır. Su, her şeyden önce yaşamın temel yapı taşıdır. Diğer taraftan su, istihdam yaratmak, ekonomik, sosyal ve insani kalkınmayı desteklemek için hayati bir öneme sahiptir.

Su hayatımızı sağlıklı sürdürebilmek için en temel gereksinim. Dünyada su azalıyor. Birleşmiş milletler tarafından yayımlanan ‘Herkes İçin Su Ve Sanitasyona Dair İlerleme Raporu’nda Türkiye’nin temiz su kaynaklarında yüzde 45 oranında bir çekilme olduğu belirtiliyor. Su; tüm canlılar ve dünyada canlılık için en temel ihtiyaçtır. Bir su molekülü, kullanılacak temiz su olarak çok kısa bir süre var olabiliyor. Su kıtlığının önüne geçmek için tasarruf etmek ve suyumuzu korumak önemli. Suyumuzu dikkatsiz kullandığımız her gün suyun gelecekteki varlığını tehlikeye sokuluyor.
 

Prof. Dr. Akça’nın verdiği bilgilere göre; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde, 2030 yılına kadar küresel çapta arıtmaya tabi tutulmayan atık su oranının yarıya indirilerek güvenli biçimde geri kullanımın teşvik edilmesi öngörülmekte. Ayrıca, arıtılmış atık suların güvenli biçimde yeniden kullanılmasını sağlamak gerekmekte.“UN-Water tarafından organize edilen bu kutlamalar her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmektedir. 2021 yılı için belirlenen tema “Suyun Değeri”dir. Kuşkusuz “Suyun Değeri”, fiyatından çok daha fazlasıdır. Su, aile bireylerimiz, kültürümüz, sağlığımız, eğitimimiz, ekonomimiz ve doğal çevremizin bütünlüğü için son derece önemlidir. 

2023 yılı Dünya Su Günü teması ise “Ortaklıklar ve İşbirliği Yoluyla Değişimi Hızlandırmak” olarak belirlenmiştir. Bu sene bu tema üzerinden etkinlikler yapılacak ve bildiriler sunulacaktır" dedi.

Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre
Erdoğan reklam