İbrahim Kalın’dan Çorumlu Obası’na Tam Not

ÇORUM 24 Kasım 2021 09:30
Videoyu Aç İbrahim Kalın’dan Çorumlu Obası’na Tam Not
A
a

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Çorum Belediyesi tarafından yapılan Çorumlu Obası’nda incelemelerde bulundu...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Çorum Belediyesi tarafından yapılan Çorumlu Obası’nda incelemelerde bulundu.

Çorum Belediyesi’nce Türkiye’de ilk kez oba konseptinde inşa edilerek hizmete açılan gençlik kampını ziyaret eden Prof. Dr. İbrahim Kalın’a oba hakkında Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın bilgi verdi. Kampı gezen Kalın, daha sonra obada gençlerle bir araya gelerek sohbet etti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Türkçe’de gelenek ifadesinin ‘gelene ek’ anlamına geldiğini, geleneklerin tarih boyunca sürekli eklenerek günümüze ulaştığını belirterek, “Yoksa gelenek tarihte yaşanmış nostaljik bir dönemi ifade etmiyor. Gelenek geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Sezai Karakoç üstadımızın dediği gibi, “Seni diriltecek değil, dirilttirecek bir şey. Bakılacak değil kendisiyle dirilip yol alınacak bir şey”. O yüzden bizde gelenek kelimesi bir birine ek olarak ifade edilirken Batı’da birbirine eklenerek gelen şey demektir. Dolasıyla neye eklendiğimizi ve o eklediğimiz şeye ne kattığımızı bilmemiz bizim gelenek anlayışımızı ortaya koyuyor. Bugün genel olarak İslam dünyasında büyük bir hazinenin üzerinde biraz tembelce oturan büyük bir kitle var. Bizim uyanıp o hazinenin değerlerini bugüne taşımamız gerekiyor. Nasıl bir zenginliğin varisleri olduğumuzu tekrar hatırlamamız gerekiyor.” dedi.

“Gençliğe yatırım yapmaya devam edeceğiz”

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da, belediye olarak her kesimin hayatını kolaylaştırmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar en çok gençlere yatırım yaptığımızı görüyorum. Bu enerjiye, düşünceye nerden kapılıyoruz, neden en çok gençlere yatırım yapıyoruz? Bunu Cumhurbaşkanımıza bağlıyoruz. Çünkü Cumhurbaşkanımız gençlere çok önem veren, her zaman genç genç diyen ve gençlerle beraber yol yürüyen bir lider. Örneğimizi oradan alıyoruz. Gençlere yatırım yapmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çorumlu Obası hakkında da bilgi veren Başkan Aşgın, “1074 yılında Çorum, Danişmend Ahmet Gazi tarafından fethediliyor. İlk getirilen oymakta Çorumlu Oymağı. Şehrimiz ismini de bu oymaktan alıyor. Gençlerimiz tarihimizi bilsinler. Bu toprakların nasıl vatan olduğunu, bu bayrağın nasıl özgürce dalgalandığını görsünler ve ondan sonra da yönlerini geleceğe çevirsinler. Gelenekle gelecek arasındaki buluşma noktasında burada gençlerimize dokunmak istedik. Oba konseptinde ilk gençlik kampımızı inşa ettik. Bir çok kurumla protokol imzaladık. Her gün buraya 200-300 öğrenci geliyor. Oba projemizle geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanımızdan ödül aldık.” diye konuştu.
 
Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre