Çorum Belediyesi’nden dikkat çekici su tasarrufu çağrısı

ÇORUM 10 Mart 2023 13:23
Videoyu Aç Çorum Belediyesi’nden dikkat çekici su tasarrufu çağrısı
A
a


 
  • Çorum Belediyesi’nden su tasarrufu çağrısı

Çorum Belediyesi, kurak geçen kış döneminin ardından Çorum halkına su tasarrufu çağrısı yaptı. Barajlardaki doluluk oranının beklenenin altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, su kullanımında hassas davranılması istendi.

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan kuraklığın etkileri görülmeye başladı. Çorum’da da kurak geçen kış dönemi su kaynaklarını olumsuz etkiledi. Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir yaptığı açıklamada, suyun bilinçli kullanılması ve tasarruf yapılması konusunda çağrıda bulundu.

 

  • Beklenen düzeyde yağış olmadı

Ülkemizde mevsimsel yağışların azalması sonucunda ilimizde de su kaynakların yeterince beslenemediğini dile getiren Zahir, “Kış mevsiminde, tüm ülkede olduğu gibi Çorum’da da beklenen düzeyde yağışlar olmadı. Yaşadığımız kuraklık, hayatımızın vazgeçilmezi olan su kaynaklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Kuraklığın devam etme ihtimalini de göz önünde bulundurarak, suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli ve israf etmeden kullanmalıyız” dedi.

 

  • “Barajlarda 41 milyon m³ su var”

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, Çorum’a içme suyu sağlayan Koçhisar, Yenihayat ve Hatap barajlarının doluluk oranlarıyla ilgili de bilgi verdi. Şu anda, Koçhisar Barajı’nda %27, Yenihayat Barajı’nda %30, Hatap Barajı’nda ise %19 doluluk oranına sahip olduğunu belirten Zahir, bu üç barajdaki toplam su hacminin 41 milyon m³ olduğunu açıkladı. Zahir, Hatap ve Koçhisar barajlarının içme suyunun yanı sıra tarımsal sulamada da kullanıldığını da hatırlattı.

 

  • Yıllık su tüketimimiz 20 milyon m³

Şehrimizde kısa vadede susuzluk problemi yaşanmasını öngörmediklerini ancak uzun vadeli olarak tedbirli olunması gerektiğini dile getiren Başkan Yardımcısı Zahir, sınırsız bir kaynak olmayan suyun önemine vurgu yaptı. Çorum’un yıllık su tüketiminin yaklaşık 20 milyon m³ olduğunu söyleyen Zahir, bu yıl için su sıkıntısı olmadığını ancak kuraklığın devam etmesi halinde su kaynaklarında ciddi düşüşler yaşanabileceğine dikkat çekti.

 

Tüm dünyanın da gündeminde olan kuraklığa bağlı olumsuzlukların ilimizde yaşanmaması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Yardımcısı Alper Zahir, “Çorum Belediyesi olarak kayıp kaçakları önlemek için çalışmalarımızı 24 saat esasıyla sürdürüyoruz. Bir damla suyumuzu dahi israf etmemek için hassasiyetle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan da su tasarrufu konusunda maksimum özeni göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

sol reklam
Önce çevre