Büyükelçilerin 'Kavala çağrısı'nın arkasında kim var?

TÜRKİYE 24 Ekim 2021 22:22
Videoyu Aç Büyükelçilerin 'Kavala çağrısı'nın arkasında kim var?
A
a

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New Yok Times, 10 büyükelçinin Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısının arkasında itici güç olarak ABD Başkanı Joe Biden’ı işaret etti...

Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçisi, 18 Ekim'de ortak bir açıklama yayınlayarak o gün itibariyle hapiste dördüncü yılını dolduran insan hakları aktivisti Osman Kavala'nın ‘derhal serbest bırakılması'nı istemişti.

Hükümet ve AK Parti'den yükselen eleştirilerin ardından büyükelçiler, ertesi gün dışişlerine çağrılarak uyarılmış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 21 Ekim'de, “Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” demişti.

Erdoğan dün de dışişleri bakanına söz konusu büyükelçilerin ‘istenmeyen adam' ilan edilmesi için hemen gereğinin yapılması yönünde talimat verdiğini açıklamıştı.

New York Times'ın haberinde son yıllarda Batı'yla, özellikle de ABD'ye sık sık ters düşen, ancak kötü giden ekonomiyi kurtarmak amacıyla Batı'ya yönelik ılımlı bir tutum takınan Erdoğan'ın son çıkışı Batı'yla ‘buz gibi soğuk' ilişkiler dönemine dönüşün işareti olarak yorumlandı.

Biden başkanlığındaki ABD yönetimi

Öte yandan Carlotta Gall imzalı haberde ‘Kavala çağrısı'nın arkasındaki itici güç olarak Joe Biden başkanlığındaki ABD yönetimi gösterildi. Çağrı, ‘başkanın insan hakları ihlallerinden sorumlu ülkeleri açıkça işaret etme yönündeki yaklaşımının bir yansıması' değerlendirildi.

Sözde Ermeni soykırımını tanımıştı

Biden, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini eleştirip kararını geri almaya çağırmış, dahası ‘Ermeni soykırımı'nı tanıyan ilk ABD başkanı olarak tarihe geçmişti.

Biden yönetimi ile sorunlar büyüdü

ABD lideri, Erdoğan'la, göreve geldikten yaklaşık üç ay sonra görüşmüştü. Son olarak, Erdoğan Biden'la görüşemediği geçen ayki ABD ziyaretinden dönerken şunları kaydetmişti: “Ben, oğul Bush'la iyi çalıştım, sayın Obama'yla iyi çalıştım, sayın Trump'la iyi çalıştım ama sayın Biden'la iyi başladık diyemem. Biden, terör örgütlerine silah, mühimmat, araç gereç taşımaya başladı. Biz bunu elimizi kolumuzu sallaya sallaya seyredecek değiliz.”

"Muhafelete destek vererek Erdoğan'ı devireceğim" demişti

ABD Başkanı Biden'ın göreve gelmeden aylar öncesinde bir toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan sözleri tepki çekmişti.
Joe Biden, muhalefete destek vererek, Türkiye'deki iktidarı değiştirebilecekleri yönünde sözler skandal sözlere imza atmıştı.

"Yapacağım en son şey, ona (Erdoğan'a) Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu" şeklinde ifadeler kullanan Joe Biden, diğer taraftan Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edecekleriyle ilgilenmeleri gerektiğini söyledi.

Joe Biden, skandal konuşmasında şunları kaydetti: "Bence ona (Erdoğan'a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Başkan seçilirsem Erdoğan'ı darbeyle değil seçimle devireceğim, muhalefete destek vereceğim. Parlamento'ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için... Bu iş bir süre iyi gidiyordu."

HABER YORUM

Elvan Şimşek /www.hitittv.net
 

BAY ABDULLAH GÜL!..
Yaptığın hiç hoş değil!...
Düşmanımın dostu benim dostum olamaz...
Dostumun düşmanı düşmanımdır yani düşmanın benimde düşmanımdır...
Abdullah Gül, "Kavala Bildirisi"nin neresinde?
Peki Ünal Çeviköz neresinde bu bildirinin?
Gül ile birlikte bu ihanetin neresindesiniz?
CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için Türkiye'ye parmak sallayan 10 büyükelçiye destek verdi...
Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği büyükelçiyi köşkünde ağırlamasının ardından kulisler iyice karıştı!
Geçtiğimiz günlerde 10 Büyükelçi Osman Kavala'nın serbest kalması için bildiri yayınlamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bu bildiriye ivedilikle sert bir yanıt vermişti.
Erdoğan 10 büyükelçi için "İstenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim" demesinin ardından Abdullah Gül'ün o büyükelçilerden birini (Finlandiya Büyükelçisi) köşkünde ağırlaması kafalara "Abdullah Gül bu olayların neresinde?" sorusunu getirmişti.
Son olarak Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen, özellikle dış politika konusunda sürekli istişare içinde olduğu Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Ünal Çeviköz Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:
"Ülkemizde görev yapan 10 Büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi Türkiye'nin uluslararası alandaki yalnızlığını telafisi olmayan bir boyuta taşıyacaktır.Dışişleri Bakanının bu hatadan dönülmesi için gereğini yapacağını umuyorum.Aksi takdirde görevden affını istemesi gerekir."dedi...
Kimse Türkiye’nin iç işlerine karışmamıştır. 10 Büyükelçi dostça bu yükümlülüğümüzü hatırlatmışlardır dedi...
SİZ KİMLE BİRLİKTE HAREKET EDİYORSUNUZ?
Ünal Çeviköz'ün bu açıklamasının ardından "Abdullah Gül'ün bu operasyondaki rolü ne?" sorusu şimdi siyaset kulislerinin tek konuşulan konusu oldu.
"Yunanistan 13 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batı Trakya’daki Türk azınlığı lehine verdiği kararları uygulamıyor. Bırak 10’u, 1 tane büyükelçi dostça yükümlülüklerini hatırlatmadı Yunanistan'a."
NYT: “Mektubun arkasındaki itici güç Biden yönetimiydi”
New York Times’ın İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall, 10 ülkenin büyükelçisinin Osman Kavala ile yazdığı mektubun arkasındaki itici gücün ABD Başkanı Joe Biden olduğu yorumunda bulundu...

#Çorum
#hitittvnetDüşmanımın dostu benim dostum olamaz...

Dostumun düşmanı düşmanımdır yani düşmanın benimde düşmanımdır...
Abdullah Gül, "Kavala Bildirisi"nin neresinde?
Peki Ünal Çeviköz neresinde bu bildirinin?
Gül ile birlikte bu ihanetin neresindesiniz?
CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için Türkiye'ye parmak sallayan 10 büyükelçiye destek verdi...

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği büyükelçiyi köşkünde ağırlamasının ardından kulisler iyice karıştı!
Geçtiğimiz günlerde 10 Büyükelçi Osman Kavala'nın serbest kalması için bildiri yayınlamıştı.
✅Cumhurbaşkanı Erdoğan bu bildiriye ivedilikle sert bir yanıt vermişti.
✅Erdoğan 10 büyükelçi için "İstenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim" demesinin ardından Abdullah Gül'ün o büyükelçilerden birini (Finlandiya Büyükelçisi) köşkünde ağırlaması kafalara "Abdullah Gül bu olayların neresinde?" sorusunu getirmişti.
✅Son olarak Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen, özellikle dış politika konusunda sürekli istişare içinde olduğu Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Ünal Çeviköz Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:
✅"Ülkemizde görev yapan 10 Büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi Türkiye'nin uluslararası alandaki yalnızlığını telafisi olmayan bir boyuta taşıyacaktır.Dışişleri Bakanının bu hatadan dönülmesi için gereğini yapacağını umuyorum.Aksi takdirde görevden affını istemesi gerekir."dedi...
✅Kimse Türkiye’nin iç işlerine karışmamıştır. 10 Büyükelçi dostça bu yükümlülüğümüzü hatırlatmışlardır dedi...
SİZ KİMLE BİRLİKTE HAREKET EDİYORSUNUZ?
✅Ünal Çeviköz'ün bu açıklamasının ardından "Abdullah Gül'ün bu operasyondaki rolü ne?" sorusu şimdi siyaset kulislerinin tek konuşulan konusu oldu.
✅"Yunanistan 13 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batı Trakya’daki Türk azınlığı lehine verdiği kararları uygulamıyor. Bırak 10’u, 1 tane büyükelçi dostça yükümlülüklerini hatırlatmadı Yunanistan'a."
NYT: “Mektubun arkasındaki itici güç Biden yönetimiydi”
✅New York Times’ın İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall, 10 ülkenin büyükelçisinin Osman Kavala ile yazdığı mektubun arkasındaki itici gücün ABD Başkanı Joe Biden olduğu yorumunda bulundu...

Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre