Büyükelçilerden geri adım!

TÜRKİYE 25 Ekim 2021 21:16
Videoyu Aç Büyükelçilerden geri adım!
A
a

Osman Kavala için tahliye bildirisi yayınladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'istenmeyen kişi' olarak ilan edilmeleri talimatı verdiği 10 ülkenin büyükelçileri geri adım attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin iç işlerine karışıldığını ifade ederek bu büyükelçilerin istenmeyen kişi ilan edilmesi için talimat verdiğini açıklamıştı.

10 ÜLKEDEN GERİ ADIM

Norveç, Hollanda, Fransa, Yeni Zelenda, ABD, Kanada, Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Almanya olmak üzere 10 ülkenin büyükelçisi, Twitter'dan bir bildiri daha yayınlayarak geri adım attı.

VİYANA ANLAŞMASI'NA VURGU

ABD Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, diplomatların bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine yapıldı.

Büyükelçilik paylaşımda, "ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yoneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder." ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelerin bazıları da ya kendi ülkelerinin teyit ettiğini belirten aynı cümleleri kullandı ya da ABD'nin paylaşımını retweet yaptı.

VİYANA ANLAŞMASI'NIN 41. MADDESİ

"1. Kabul eden devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.

2. Gönderen devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz."

Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre