Emekliye 456 lira!.

ÇORUM 16 Ekim 2018 07:52
Videoyu Aç Emekliye 456 lira!.
A
a

Emeklinin merakla beklediği maaş zammı belli olmaya başladı. 3 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 9.34 oldu. Yani şimdiden maaşlarda 95 ile 456 lira arasında artış göründü.Peki, bu tahminle emekli maaşlarında ne kadar bir artış olacak? SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin güncel emekli maaşı ne kadar olacak? ..


Son dakika: Emekliye 456 lira! 
Yaklaşık 12.3 milyon emeklinin Ocak zammı adım adım yaklaşıyor. Zam oranlarında enflasyon belirleyici olduğu için
veriler yakından takip ediliyor.


2018'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise yüzde 4'lük
artışa ilaveten alacağı farkı gösterecek.Temmuz-Eylül enflasyonu belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, bu 3 aylık dönemdeki enflasyonun yüzde 9.34 olarak gerçekleştiğini açıkladı.Yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerine şimdiden yüzde 9.34'lük artış oluştu. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 95.40 ile 456.93 lira arasında artış getirecek.2018 enflasyon tahminine göre bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 10.65 olarak gerçekleşebilecek. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.65'e yükselmiş olacak.

EMEKLİYE EKSTRA ZAM
Yaklaşık 12.5 milyon emekli ile memurlara Ocak'ta zam var. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranında zam yansıtılırken, memurlara ve memur emeklilerine ise yüzde 4 artış ve enflasyon farkı verilecek.Ayrıca 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi ile 5 meslekteki memurlara ve bu görevlerden emekli olmuş kişilere ekstra zam söz konusu olacak.Kısa süre içinde Meclis'e taşınması beklenen düzenleme ile maaşı bin liranın altında olan 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam yapılacak.Böylece maaşı bin liranın altında emekli kalmayacak. Bin liranın altındaki maaşlar bin liraya tamamlanacak. Yapılacak bir başka düzenleme ile de öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareci memurların ek göstergeleri 3600'e çıkarılacak.

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte bu görevdekilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

Engelli ödemeleri Ocak'ta zamlanacak

Hükümet, emekliden yaşlıya, gençten engelliye her kesime desteğini artırdı. Eylül'den itibaren ödemelerini aylık almaya
başlayan engelliler Ocak'ta zam alacak.
 
Kaynak : A Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

sol reklam
Önce çevre
Erdoğan reklam