Bakan Bilgin'in 3600 ek gösterge açıklaması!

TÜRKİYE 30 Kasım 2021 20:38
Videoyu Aç Bakan Bilgin'in 3600 ek gösterge açıklaması!
A
a

3600 ek göstergenin çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, konu için bakanlıkta oluşturulan kurulda çalışmaların tamamlandığını açıkladı.3600 ek göstergenin çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, konu için bakanlıkta oluşturulan kurulda çalışmaların tamamlandığını açıkladı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çevrim içi düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına başkanlık etti.

Toplantıda konuşan Bilgin, merakla beklenen 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulundu.

"GÜNDEMİMİZDEDİR VE GEREĞİNİ YAPACAĞIZ"

Konu hakkında bakanlıkta oluşturulan kurulda çalışmaların tamamlandığını bildiren Bilgin, "Kamu personelinin 3600 ek gösterge meselesi çok önemlidir. Çünkü kamuda çalışırken aldıkları ücret ve hayat tarsızını emekli olduktan sonra kaybetmeleri çok ciddi bir sorundur.

Bu emeklilik sistemimizin ve ek gösterge mekanizmasının yeniden düzenlenmesini gerektiren bir soruna işaret etmektedir. Bizim gündemimizdedir ve bunun gereğini yapacağız.

"KURUL ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIK"

Tabii ki toplu sözleşmeyi bir iyi niyet toplantısı olmaktan çıkarıp somut, çözülmesi gereken bir sorun haline getirmiştir. Bakanlık içinde bir kurul oluşturduk. Bu kurul çalışmalarını tamamladı.

"MEMUR-SEN İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Diğer bakanlıklarla olan görüşmelerinmiz devam ediyor.Bunu da önümüzdeki günlerde sivil taraflarıyla ele alacağız ve bunu çözeceğiz. Memur-Sen ile görüşme yapacağız." dedi.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNE YÜZDE 20-25 ETKİ EDECEK

Bakanlıktaki kurul çalışmalarının tamamlanmasıyla memur ve memur emeklilerinin de heyecanı arttı.

3600 ek göstergenin hayata geçmesiyle birlikte kapsamdaki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinin yüzde 20-25 oranında artması bekleniyor.

Ek göstergenin 2200'den 3600'e çıkmasıyla 25 yıl hizmeti bulunanların emekli ikramiyesi 82 bin 345 liradan 103 bin 279 liraya yükselecek.

Otuz yıllık hizmet üzerinden bugün emekli olan kişi 3000 ek gösterge ile 153 bin 980 TL, 2200 ek gösterge ile de 149 bin 665 TL emekli ikramiyesi alabiliyor.

3600 ek gösterge geldiğinde aynı hizmet süresine sahip öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli ikramiyeleri 187 bin 962 TL'ye çıkacak.

EK GÖSTERGENİN MAAŞLARA ETKİSİ

Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirleniyor.

Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Emekli bir memurun alacağı aylık maaş 4 bin 300 lira iken 3600 ek gösterge ile birlikte bu rakam 5 bin 250 liraya çıkacak.

Kaynak : www.hitittv.net
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.net Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat
sol reklam
Önce çevre